کربلایی خانم فلاحتکار؛ فعال فرهنگی اربعین :فعاليت هاي فرهنگي باید درهمه مسيرهاي پياده روي اربعین حسینی توسعه يابد

فعاليت هاي فرهنگي باید درهمه مسيرهاي پياده روي توسعه يابد و مختص به یک مکان خاص نباشد.

خانم کربلایی مائده فلاحتکار ضیابری از جمله خواهران فعال فرهنگی استان گیلان در پیاده روی اربعین است که در انعکاس این اجتماع بی نظیر جهانی همواره پرتلاش بوده اند. وی برگزیده سومین سوگواره فرهنگی هنری قافله عاشقی در بخش سفرنامه و فضای مجازی نیز می باشد. در آستانه آغاز پیاده روی اربعین گقتگوی با ایشان که انجام شده که در ادامه آمده است:

هرساله از تمام جهان دل‌های بی‌قرار، سینه‌های شیدا، زیر آفتاب سوزان، در ظلمت شب، پای پیاده، در مسیر آسمان، در جسستجوی نور، با هر سن و سالی، به یاد چایی شیرین موکب‌های عراقی به سرزمین نور، «کربلا» عازم می‌شوند.

آیین عظیم پیاده روی اربعین حسینی در واقع نماد اقتدار معنوی شیعیان است که در این راستا باید برنامه های فرهنگی و مذهبی در رأس همه امور قرار گیرد.

همراهی و مشارکت همه مردم و بالاخص گیلانیان در برنامه‌های فرهنگی و مذهبی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که همه باید در کنار هم و در قالب یک برنامه ریزی منسجم به صورت هماهنگ عمل کنند تا به اقتدار معنوی شیعیان تبدیل شود.

پیاده روی اربعین حسینی فرصت مغتنمی است تا فرهنگ سازی عمومی و گفتمان سازی اربعین به صورت برنامه های جدی و جامع در جهان اسلام گسترش یابد.

فعاليت هاي فرهنگي باید درهمه مسيرهاي پياده روي توسعه يابد و مختص به یک مکان خاص نباشد که در این راستا مسئولان اصلی فرهنگی کاروان‌ها می‌توانند قبل از آغاز سفر با برگزاری جلسات متداوم هر بخش را به یک خادم فرهنگی واگذار کنند تا کارها با یکدیگر و در یک مکان خاص تداخل پیدا نکند.

در پیاده روی اربعین حسینی جمعیت زیادی از مسلمانان و شیعیان کل جهان حضور دارند که اين اجتماع مي‌تواند به يک هدف و مطالبه جمعي واحد مانند انقلاب جهانی مهدوی معطوف شود.

از مزیت های کارهای فرهنگی در پیاده روی اربعین این است که هزینه چندانی ندارد ولی تاثیرگذاری آن بسیار است و همه زائران می توانند در این امر حتی کار کوچکی هم شده، انجام دهند.

نگاه ما در مراسم اربعین باید تاثیرگذاری بر زائران کربلا از طریق فعالیت فرهنگی باشد و درصدد وجود تعامل بیش از پیش بین مردم ایران و عراق باشیم و تمام تلاش خود را برای تحقق این مهم به کار بگیریم.

نباید هدف از شرکت در مراسم اربعین تنها پیاده‌روی باشد بلکه پیاده‌روی همراه با بصیرت مدنظر زائران اربعین باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.