نقش فرهنگی پیاده روی اربعین حسینی در افزایش امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران – کربلایی جواد شفیعی ثابت

در یک دهه گذشته و به طور مشخص چند سال پس از سقوط صدام در کشور عراق؛سنت دیرینه زیارت شهدای کربلای در روز اربعین حسینی با حرکت پیاده زائرین از اقصی نقاط کشور عراق بخصوص از سمت نجف اشرف به سمت کربلایی معلی شکل ویژه ای بخود گرفته است که بازتابهای فرهنگی و سیاسی و امنیتی آن در سطح منطقه بخصوص در سالهالی اخیر با تئجه به گسترش انعکاس رسانه ای آن قابل تامل و بررسی است.

کشور ایران اسلامی بعنوان همسایه غربی مرزهای کشور عراق با سابقه طولانی و غنی عشق به اهل بیت و خصوصا شهدای دشت کربلا همیشه یکی از منابع عظیم اعزام و حضور زائران علوی حرمهای شریف ائمه معصومین در کشور عراق بوده است که دوران دفاع مقدس کشور ایران اسلامی در برابر رژیم بعث صدام که حتی شیعیان راستین عراقی را بارها به خاک و خون کشیده بود و ظلمهای فراوانی به مردم کشور خود روا داشت سبب گشت حدود دو دهه زمینه های حضور زائرین ایرانی در مکانهای مقدس توسط این رژیم فراهم نگردد.

طی سالهای اخیر با شروع مجدد حرکتهای مردمی شیعیان عراق در پیاده روی به سمت شهر کربلای معلی به جهت حضور در اربعین حسینی(ع) که احادیث و روایات فراوانی در اجر و پاداش دنیوی و اخروی این شیوه زیارت از سوی ائمه معصومین ذکر شده است؛شاهد حضور زائرین ایرانی در این مراسم معنوی هستیم.

در اربعین حسینی سال۱۳۹۲ که شبکه تلوزیونی ایران بارها با ارائه گزارشهای زنده خبری و تحلیلی به پوشش وسیع این پیاده روی مذهبی و معنوی در مسیرهای مختلف از مرز ایران اسلامی تا نجف اشرف و از انجا به کربلای معلی اقدام کرد شاهد حضور صدها هزار نفری ایرانیان از اقصی نقاط کشورمان به صورت هیاتهای گروهی و فردی در کنار زائرین کشور عراق و سایر کشورهای بودیم.

براساس مشاهدات و مستندات زائرین حاضر در این سفر معنوی که از کشورمان در این برنامه حاضر شده بودند نکات قابل توجهی ارائه گردید که مرور و جمعبندی آنها میتواند در برآورد و ارزیابی نقش این حرکت عظیم و بی نظیر در جهان که شاهد حضور میلیونی وپیاده مردم هستیم در زمینه تاثیر بر امنیت ملی کشورمان را سنجش نمود.

مهمترین نکات در مسیر این تحلیل عبارتند از:

۱-حضور جمعیت صدها هزار نفری ایرانیان در کشور عراق در فاصله زمانی کوتاه دو هفته قبل از اربعین حسینی و یک هفته بعد از آن

۲-ترکیب قومیتی و جنسیتی و فعالین مذهبی در این جمعیت زائرین ایرانی در کشور همسایه که با خود فرهنگ و بینشها خود را به همراه می آورند

۳-انگیزه واحد با نیت حضور در یک اجتماع عظیم با بار معنوی و سیاسی و جهانی به نیت زیارت امام معصوم و مظلوم شیعیان جهان که نماد ظلم ستیزی و منبع الهام بسیاری از شخصیتهای انقلابی جهان معاصر بوده است.

۴-اقدامات فرهنگی و اجتماعی حاضرین در این مسیر پیاده روی که در مواجه با زائرین کشورهای مختلف جهان در تبادل اطلاعات و رابطه دوستی اعتقادی و گفتگو درباره مشترکات مسایل جهان اسلام

۵-در مسیرنجف تا به کربلا سرتاسر با بنرها و تصاویر علمای شیعه جهان اسلام از جمله امام خمینی(ره)؛مقام معظم رهبری؛شهدای حکیم؛آیت الله سیستانی تاآیت الله بهجت فومنی مزین شده که نشان از پیوند عمیق این حرکت نمادین به سمت ظم ستیزی جهانی و عدالتخواهی و استکبارستیزی با محوریت روحیه شهادت طلبی سید الشهدا است.

۶-تلاش خبیثانه جنایتکاران طالبانی و وهابی و سلفی و حامیان آمریکایی و اسرائیلی و اینگلیسی در حمله و به شهادت رساندن این زائرین و توقف این حرکت نشان از حساسیت و تاثیر شگرف این اقدام دارد.

۷-حضور زائرین کشورهای مختلفی از جمله از لبنان و سوریه و بحرین و یمن و پاکستان گرفته تا برخی کشورهای آفریقایی و اروپایی که با حمل پرچم کشور خود در مسیر در کنار سایر زائرین با ابراز ارادت به رهبران شیعه جهان اسلام پیوند عمیق اعتقادی و سیاسی خود را در جهت جهانی شدن این حرکت که به عقیده بسیاری از مقدمات ظهور امام عصر(عج) بوده و فراماسونری دجال صفت بشدت با آن مخالف است.

۸-بازتاب معنوی در پی بازگشت زائرین به مرزهای داخلی کشور و انعکاس این عظمت معنوی و ارزشمند و ایجاد انگیزه بیشتر برای تداوم و گسترش این پیاده روی در سایرین و بیشتر شدن این جمعیت.

۹-پیوند دوستی و برادری و وحدت اعتقادی بین قومیتها با مذهب مشترک در جهت اهداف مشترک و ارتقاء عزت ملی و اسلامی مردم منطقه

۱۰-توجه به دست آوردهای مجاهدتهای شهیدان و مراجع تقلید و استقامت ملت ایران که شاهد حضور مردم این کشور در کنار ملت مسلمان و شیعه و برادر عراق که حقانیت دوران دفاع مقدس شیعیان در برابر استکبار جهانی و ظالمان بعث عراق را به اثبات رسانید.

 

موارد متعدد دیگری که نشان از عمق تاثیر متقابل این حرکت و آیین مذهبی و دینی با ارتقاء امنیت ملی کشورمان وجود دارد که طرح آن به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

لکن میتوان دریافت گسترش و توسعه و رونق بیشتر این حضور معنوی و اجتماعی زائران ایران اسلامی همراه با ارائه الگوی اخلاق اسلامی و برادری در جهت بیداری اسلامی و تکیه بر روحیه و اهداف حضرت سیدالشهداء (ع) میتواند فرصتهای خوبی را برای ارتقا سطح امنیت عینی و روانی و مرزی و اعتقادی در سطح روابط دو کشور و منطقه ایجاد نماید و از سوی در ارتباط با مردم ملتهای سایر منطقه در ایجاد گفتمانی واحد با مرجعیت دینی مشترک و واحد جبهه جدیدی را ایجاد نماید.

آنچه مسلم است باید از هم اکنون برنامه ریزان فرهنگی و سیاسی و دینی در مجموعه های مختلف دولتی و مردمی چشم انداز مناسبی را برای پیشبرد اهداف جهانی حرکت سید الشهداء (ع) با تکیه بر معنویت خاص پیاده روی اربعین حسینی که فرصت مغتنمی برای ارتقا هویت مشترک امنیت دینی و اعتقادی و ملی فراهم نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.