دست نوشته های همسفر قافله عاشقی؛ کربلایی جواد شفیعی

imagesKX5BRX8Sکربلایی جواد شفیعی یکی از خادمان پشتیبانی و سفیران فرهنگی قافله عاشقی در پیاده روی گیلانیان در اربعین حسینی در ۳ سال گذشته بودند. دست نوشته هایی از ایشان پیرامون قافله عاشقی در سایت شخصی ایشان منعکس شده که در این جا باز نشر می گردد:

***************************

 

 

 

 

۱۳ آبان ۹۳ ، ۱۸:۰۹

پیاده روی نجف تا کربلا اربعین حسینی-۲۷ روز تا اربعین

هرساله خیل عظیم مشتاقان اباعبدالله الحسین(ع) به شوق زیارت اربعین حسینی پای پیاده از نجف تا به کربلا در بزرگترین اجتماع میلیونی شیعیان جهان شرکت میکنند.

توفیق بود سال ۹۲ به همراه۳۱۳نفر از سوی ستاد مردمی قافله عاشقی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گیلان در این سفر حضوریابم.لکن باری دیگر صدای حرکت این قافله به گوش میرسد و ثبت نام از مشتاقان آغاز شده است تا تمامی جهانیان و بخصوص کفار و دشمنان اسلام ناب و ایادی آنان از داعش و وهابیت گرفته تا سران آنان آمریکا و انگلیس و اسرائیل بدانند هنوز خون به ناحق ریخته حسین و یارانش جوشان است و مغناطیس حسینی قلبها را بسوی خویش جذب میکند…

2-arbaeen-javadshafiei_ir

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

موکب سیزدهم-بیست و هشت روز تا اربعین حسینی:

یادی از اربعین سال ۹۲؛پیاده روی گیلانیان

موکب دوازدهم-بیست و نه روز تا اربعین حسنی:

این کاروانها به کجا میروند؟

پیاده-روی-اربعین-حج-حسینی-2-5

موکب یازدهم-سی روز تا اربعین حسینی:

وسایل را تهیه میکنیم از کفش و لباس تا هر آنچه در ظاهر نیاز است؛ اما این دل هست که وسایلش را باید کامل کند موکب دهم-سی و یک روز تا اربعین حسینی:

جلسات دوستان خادم همچنان مستمرا برگزار میشود…از برنامه های فرهنگی تا اسکان و پذیرایی همه در تلاش هستند

موکب نهم-سی و دو روز تا اربعین حسینی:

ثبت نام منتخبین شروع شده و در حال دریافت گذرنامه ها و مدارک هستند و دلها پر میکشد برای شروع حرکت…

موکب هشتم-سی و سه روز تا اربعین:

این روزها دائم نگرانم نکند که جا بمانم…

40

موکب هفتم-سی و چهار روز تا اربعین:

یک توصیف زیبا: « لباسِ عزای ما و لباسِ سیاهی که برای عزای امام حسین(ع) در ایام اربعین می‌پوشیم این را به نوعی لباس احرام برای خود ببینیم.»

موکب ششم-سی و پنج روز تا اربعین:

در کامل‌الزیارات که کتاب وزین و قابل احترامی است روایتی داریم که امام صادق(ع) به یکی از شاگردانش به نام علی فرمودند «اباعبدالله الحسین(ع) را زیارت کن و آن را رها نکن» عرض کرد ثواب آن چقدر است؟ امام صادق(ع) فرمودند «کسی که با پای پیاده به زیارت ایشان برود، خداوند به‌خاطر هر قدمی که برمی‌دارد به او حسنه داده، یک گناه از گناهانش را پاک می‌کند و یک درجه از درجاتش را افزایش می‌دهد.

موکب پنجم-سی و شش روز تا اربعین:

حجت‌الاسلام پناهیان با اشاره به سنت پیاده رفتن به زیارت امام حسین(ع) درسیره علما عنوان داشت: برخی بزرگان نقل می‌کنند که امام خمینی(ره) بارها پای پیاده از نجف به کربلا مشرف شدند و همچنین این سنت را در کشور حجت‌الاسلام ابوترابی فرد ترویج داد و وقتی مرزها بسته بود، تا قصرشیرین به نیت زیارت امام حسین(ع) می‌رفتند.

موکب چهارم-سی و هفت روز تا اربعین:

امام حسن عسکری (ع) فرمودند: نشانه‌های مومن (شیعه) پنج چیز است؛ ۵۰ رکعت نماز (در هر روز که شامل ۱۷رکعت نماز یومیه و نیز نمازهای نافله می شود) در روز، زیارت اربعین، انگشتر به دست راست کردن، پیشانی بر خاک سودن، و بسم الله الرحمن الرحیم را بلند گفتن.‏بحارالانوار، ج ۹۸ (بیروت) ص ۳۲۹ / المزار، شیخ مفید، ص ۵۳٫

موکب سومسی و هشت روز تااربعین:

در مورد تجمع میلیونی اربعین: آقاسیدالشهدا، آن از عاشورایش، این هم از اربعینش. تازه ما «ظهور» را هم از چشم دلربای ارباب می‌بینیم. اینک اما همه نگاه‌ها معطوف به کربلاست. امام ما را همه می‌شناسند. نشان به نشان غوغای فراملی کربلا، نبض حوادث جهان، دست خون حسین است و بس. دشمن و اصحاب صلح با بطالین، هرگز سیلی به این محکمی نخورده بودند که دیروز خوردند. توافق اصل‌کاری، توافق ابنای آدم با قیام حسین بن‌علی(ع) است. اینک روی میز بشریت، «گزینه کربلا» می‌درخشد. و دست بالاتر از آن «زیارت اربعین» است. تو گویی، این فقط خون حسین(ع) نیست که بر شمشیر یزید و یزیدیان پیروز شده، اشک بر سالار شهیدان هم پرچمش بالاست، اربعین هم پرچمش بالاست.

موکب دوم-سی ونه روز تا اربعین:

حسین‌بن‌ثُویر می‌گوید: امام‌ صادق(ع) فرمودند: اى حسین! کسى که از منزلش بیرون آید و قصدش زیارت قبر حضرت حسین ابن على(ع) باشد. اگر پیاده رود، خداوند منّان به هر قدمى که برمى‏ دارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او محو مى‏ فرماید. تا زمانى که به حائر برسد و پس از رسیدن به آن مکان شریف حق تبارک و تعالى او را از رستگاران قرار مى‏ دهد. تا وقتى که مراسم و اعمال زیارت را به پایان برساند که در این هنگام او را از فائزین محسوب مى‏ فرماید. تا زمانى که اراده مراجعت نماید در این وقت فرشته‏ اى نزد او آمده و مى‏ گوید:رسول خدا(ص) به تو سلام می رساند و به خطاب به تو مى ‏فرماید:از ابتداء عمل را شروع کن، تمام گناهان گذشته ‏ات آمرزیده شد.

موکب اول-چهل روز تا اربعین:

*نظر مقام معظم رهبری درباره اربعین حسینی

حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نیز درباره اهمیت پاسداشت و بزرگداشت روز اربعین حسینی در اول فرودین سال ۱۳۸۵ چنین بیان کردند: «شروع جاذبه مغناطیسی حسینی در روز اربعین است، جابربن عبدالله را از مدینه بلند می‌کند و به کربلا می‌کشند، این همان مغناطیسی است که امروز هم با گذشت قرن‌های متمادی در دل من و شما هست».

۹۳/۰۸/۱۳

****************************************

۰۴ آذر ۹۳

نوزده روز تا اربعین حسینی… ۲۲ آذر روز اربعین

یادی از اربعین حسینی سال ۹۲ به همراه قافله عاشقی کاروان پیاده روی گیلانیان از نجف اشرف تا کربلایی معلی در اربعین

یک خاطره از سفر سال قبل:

در وسط خیابان جوان عراقی با لباسهای ساده بر روی زمین نشسته بود؛در کنارش کاسه آبی بود و در دستش تکه ابری با زبان بی زبانی به زائرین پیاده میفهماند که من فقیرم و توان پذیرایی غذا و یا موکب محل استراحت ندارم اما خواهش میکنم اجازه دهید کفشهایتان را پاک کنم.

در این مسیر جلوه های زیادی از عشق و شور حسینی یاران آخرزمانی سیدالشهدا(ع) از سراسر جهان بخصوص برادران و خواهران گرامی عراقی دیده میشود.

اشکهای زائرین پس از عبور از کنار این جوان سرازیر بود… حسین حسین …..

اللهم الرزقنا توفیق الزیاره الحسین به کربلا فی اربعین الحسینی

*****************************************

وقتی از کربلا به رشت رسیدم…

آذر ۲۸, ۱۳۹۳

همراه با قافله عاشقی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گیلان و در کنار گیلانیان در کاروان پیاده اربعین حسینی دعاگوی ملت ایران و مقام معظم رهبری بودیم.

همراه با قافله عاشقی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گیلان و در کنار گیلانیان در کاروان پیاده اربعین حسینی دعاگوی ملت ایران و مقام معظم رهبری بودیم.

نچه امسال مشهود بود شوق و ارادت فراوان زائرین اربعین حسینی از ملیتهای مختلف بخصوص مردم شریف عراق نسبت به ولی امرمسلمین جهان حضرت امام خامنه ای بود و البته حضورکثیر جوانان و فدائیان راه آزادی قدس شریف در میعادگاه عاشقان راه ولایت در مسیر کاروانهای پیاده اربعین حسینی که تصاویر حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری و سید حسن نصرالله و برائت از دشمنان جهان اسلام را در مسیر همراه داشتند.

اما وقتی به رشت رسیدم ؛مرور خبرها و وقایع بشدت مرا به فکر فرو برد؛چراکه آن هنگام که میلیونها نفر علارغم وجود خطر مرگ و تهدید دشمنان داعشی و تکفیری و اسرائیلی، وصیت نامه نوشتند و دل به امر ولایت سپردند و ندای لبیک یا خامنه ای سر دادند و به همه جهانیان نشان دادند که بزرگترین تجمع دهها میلیونی مردم در جهان فقط با آرمان حسین(ع) قابل ایجاد شدنست و هنوز خط سرخ شهادت برای شیعه وحدت آفرین است، اما در شهر من؛ شهر رشت انگار خبرهای دیگریست!!

(رادیو زمانه)رسانه ضد انقلاب در اعترافی میگوید:«سرداران سپاه حالا کربلا را فتح کرده اند و از نمایش قدرت اربعین به صراحت سخن میگویند؛ قالیباف شهردارکربلا شده و جلیلی و یکتا و سعیدقاسمی در این مراسم حضور داشتند» وقتی این جملات را میخوانی و از آنطرف امنیت میلیونها زائر در اربعین حسینی توسط سردار حاج قاسم سلیمانی ها و یاران گمنامش تامین میشود و شما پس از سی سال از رشادتهای شهدای دفاع مقدس در عمق خاک عراق تصاویر آنها و امام(ره) و مقام معظم رهبری را در دستان مردم مسلمان کشور دوست و عزیز عراق می بینی با خویش میگویی خدایا وعده های حق و خونهای حق شهدا و پیش بینی های نورانی حضرت امام و مقام معظم رهبری که همان مسیر ولایت است تحقق یافته است و بیاد آوریم که امام خمینی(ره) فرمودند:«راه قدس از کربلا میگذرد»  و اما وقتی به رشت میرسم انگار همه چیز دارد عوض میشود!

مرور خبرهای متن سخنرانی فلان دکتر در شب تاسوعای حسینی که گفت: «الان در بین دانشجویان و نسل جوان حتی نمی­توان از کلیت خداوند صحبت کرد» !!! خواندن یادداشتهای دوستان اصولگرا و مصاحبه هایشان نسبت بهم؛مطالعه سیر اتفاقات همایش های اصولگرایان اصطلاحی؛فرآیند نظرها پیرامون دغدغه انتخاب شهردار و ملاکهای که تعهد و روحیه خدمت و سابقه انقلابی در آن کمرنگ است؛و شنیده ها از نحوه تامین هزینه های سایتهای مختلف و اجاره دفترهایشان؛صدور حکمهای شورای سوم و صدها خبر جعلی واتساپی و وایبری و تلگرامی؛ نگرانیهای زیست محیطی نه زیست فرهنگی! و مرور بحثهای مطرح شده پیرامون همایش نهضت جنگل که مرا یاد فرمایشات مقام معظم رهبری انداخت که فرمودند: « تبدیل دانشگاه‌ها به باشگاه سیاسی سم مهلک برای حرکت علمی کشور است»

با خود میگویم خدایا گویا نه جریانهایسیاسی اصولگرایی ما پایبند اصول شده، نه گروه های سیاسی اعتدال ما اعتدالشان اسلامی شده، نه احزاب اصلاح طلب ما مصلح جامعه شده اند! براستی جریانهای اجتماعی و فرهنگی و سیاسی ما چقدر از سرعت عظیم جهانی شدن فریاد لبیک یا حسین مردم و جوانان انقلابی میهنم که جلوه ظاهری اش در پیاده روی اربعین حسینی جلوه گر شده و جلوه باطنی اش در نهم دی ماه هشتادوهشت تجلی یافت ؛ دارند عقب میمانند!؟؟

چقدر سخت است زندگی کردن وقتی انقلابی نباشی و انقلابی نمانی و هدفی برای تحقق جامعه مهدوی در مسیر حرکت سرخ سید الشهدا نداشته باشی و چقدر آسان و زیبا در میان این معرکه؛ جوانان و مردان و زنانی گمنام در مسیر تحقق آرمانهای انقلاب سر از پا نمی شناسند،خوش به سعادت شهیدانی که این روزها گمنام در شهرهای ما به خاک سپرده میشوند در حالیکه در سوریه و لبنان و عراق برای تحقق خط ندای لبیک یاابن الزهرا بی فریاد جان به جانان می سپارند.

به خود میگویم و در برابر چشم همگان میگویم به نفس خویش می گویم؛ ای نفس در این شهر رشت دنبال چه میگردی؟دنبال تبرئه و محکومیت متهمان شورای سوم؟دنبال تبیین حقایق قیام روحانی مبارز شهید میرزا کوچک خان؟؟ دنبال تماشای خودتعرفه ها برای شهردار شدن!؟ برای انحصار طلبی افراطی بنام اعتدال؟ دنبال تاریخ گویی از تحریفهای عاشورا  بی آنکه به محاسبه خود بپردازی؟! بنام موسسه قرآن بکام سیاست ورزی؟؟ بنام اصلاح طلبی به هدف صرف رسیدن به مجلس دهم؟؟ بنام اصولگرایی برای اصولگراترنمایی؟؟ بنام سایت فلان بکام خودنمایی و خود حق نمایی؟؟   … بنام خدا برای خدا بمان ای نفس من ؛ای نفس سرکش من!

لبیک یا حسین یعنی لبیک یا خامنه ای و لبیک یا خامنه ای یعنی در این شهر در پی مطالبات و رهنمودها و دستور کارهای اماممان دغدغه حیات داشته باشیم وگرنه در پی عادات سخیفیم.

از ابتدای امسال در مقالات متعدد عرض کردم جوانان مومن و انقلابی که مقام معظم رهبری نیز همین امسال در نامه به شورای عالی انقلاب فرهنگی به آنها تاکید و اشاره داشتند؛ باید جبهه مردمی فرهنگی انقلاب اسلامی جامعه و شهرهای ما را  به سمت تحقق فرامین رهبرمان، از سبک زندگی تا مدیریت جهادی تا اصل بودن فرهنگ تا اقتصاد مقاومتی تا استکبار ستیزی تا جهانی شدن تمدن اسلامی لبیک یا حسین حرکت دهند.

09-دسته-دوم-عزاداری-ashoora-9-750x499

*******************************

لیست عمودها و موکب های پیشنهادی برای زائرین اربعین حسینی سال ۱۳۹۴

با سلام خدمت زائرین محترم اربعین حسینی سال ۱۳۹۴

براساس تجارب دو سال گذشته و همچنین تحقیقات و اطلاعیه های مختلف و مشاهدات عینی فهرستی تهیه گردیده است از شماره عمودها(تیرهای چراغ برق) و اسامی موکب های مناسب جهت بهره برداری زائرین محترم پیاده روی اربعین حسینی در مسیر نجف اشرف تا کربلای معلی که تقدیم میگردد…این فهرست تا روز حرکت از ایران-استان گیلان-شهر رشت-کاروان قافله عاشقی- یعنی روز پنج آذر به روززسانی و تکمیل میگردد.

از همه عزیزان التماس دعای خیر دارم.(انتشار این مطلب بدون ذکر نام منبع با یک صلوات جایز است)

لیست عمودها و موکب های پیشنهادی برای زائرین اربعین حسینی سال ۱۳۹۴

از انتهای بازار (سوق الکبیر) تا اول اتوبان نجف به کربلا ۱۸۲ تیر برق  شماره گذاری شده است، بعد از تیر ۱۸۲ تازه به طریق یا حسین تیر شماره ۱ می رسید. از طریق یا حسین تا حرم قمر بنی هاشم این تیرها با رنگ قرمز، از شماره ۱ تا ۱۴۵۲ شماره گذاری شده اند.(( در مجموع دو شماره گذاری تیرهای برق ۱۶۳۴ تیرک را باید طی کنند تا به حرم باب الحسین قمربنی هاشم علیه السلام برسند.))

شماره عمود اسم موکب توضیحات
عمود ۷۰ موکب مختار ثقفی جهت پذیرایی و استراحت بین راهی
عمود ۱۲۵ موکب میثم تمار جهت پذیرایی و استراحت بین راهی
عمود ۱۴۵ موکب حضرت علی اکبر جهت پذیرایی و استراحت بین راهی
عمود ۱۵۲ معزی الزهراء(س) جهت پذیرایی و استراحت بین راهی
عمود ۱۸۰ موکب احباب الحسین جهت پذیرایی و استراحت بین راهی
عمود ۲۰۲ موکب فاطمه زهرا ستاد بازسازی عتبات اسکان-فرهنگی-اینترنت-هلال احمر موجود است
عمود ۲۱۶ موکب طرف البراق جهت استراحت و امکانات بهداشتی
عمود ۲۱۸ موکب حسینیه قبا جهت استراحت و امکانات بهداشتی
عمود ۲۸۵ موکب امام رضا (ع) موکبی مناسب و در حال توسعه با امکانات اسکان-فرهنگی-اینترنت-هلال احمر
عمود ۳۱۶ موکب انوار الحسین ع روزانه تا ۱۴ هزار ساندویچ فلافل در اینجا توزیع میشود
عمود ۳۴۵ موکب طریق الاحرار پذیرایی و استراحت و اسکان
عمود ۴۰۵ موکب ابناءالحسین پذیرایی و استراحت و اسکان
عمود ۴۶۰ موکب فاطمه الزهراء(س) پذیرایی و استراحت و اسکان
عمود ۴۹۲ موکب قاسم ابن الحسن پذیرایی و استراحت و امکانات بهداشتی
عمود ۵۳۸ موکب خدمه الزوار الحسین پذیرایی و استراحت و اسکان
عمود ۵۷۶ بیمارستان حیدریه
عمود ۶۱۹ موکب بقعه الرسول (ص) پذیرایی و استراحت
عمود ۶۵۵ موکب هانی ابن عروه جهت پذیرایی و استراحت و بهره گیری از امکانات فرهنگی
عمود ۶۵۷ موکب علی ابن موسی الرضا(ع) امکانات مناسب-برنامه فرهنگی و اسکان مناسب و سایر خدمات رفاهی
عمود ۷۱۵ موکب امام حسن مجتبی جهت پذیرایی و استراحت
عمود ۷۲۸ موکب صاحب الزمان (عج)۱ امکانات مناسب-اسکان مناسب و خدمات لازم فرهنگی و بهداشتی
عمود ۸۲۳ موکب سید الساجدین جهت پذیرایی و استراحت
عمود ۸۲۸ موکب صاحب الزمان (عج)۲ امکانات مناسب-برنامه فرهنگی و اسکان مناسب-راهنمای زائر
عمود ۸۹۰ موکب شباب القاسم زمینه اسکان و امکانات بهداشتی فراهم است
عمود ۱۰۰۰ موکب حسینیه الاحسان جهت استراحت و پذیرایی و امکانات بهداشتی
عمود ۱۰۱۷ موکب نهج الحسین جهت استراحت و پذیرایی و امکانات بهداشتی
عمود ۱۰۶۵ موکب حسینیه مجد جهت استراحت و پذیرایی و امکانات بهداشتی
عمود ۱۰۹۲ موکب نورالخیریه جهت استراحت و پذیرایی و امکانات بهداشتی
عمود ۱۱۸۱ موکب شباب ام البنین(س) جهت استراحت و پذیرایی و امکانات بهداشتی
عمود ۱۰۴۱ موکب شباب امیرالمؤمنین امکانات مناسب اسکان و پذیرایی و بهداشتی و رفاهی
عمود ۱۲۳۷ مدینه الزائرین امام علی محلی اردوگاهی متعلق به حرم ، با امکانات مناسب استراحت و اسکان
عمود ۱۲۹۲ ورودی کربلای معلی
عمود ۱۴۵۲ درب حرم حضرت عباس ع آخرین عمود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.