نگاهی به یکی از فرصت های بین المللی پیاده روی اربعین؛ کربلایی سجاد ستوده

نگاهی به یکی از فرصت های بین المللی پیاده روی اربعین
اربعین و فرصت شناخت و آشنایی با جامعه مسلمانان جهان

برنامه عظیم پیاده روی اربعین، با توجه به حضور چند ده میلیونی زائرین و عاشقان حضرت ابی عبدالله الحسین (علیه السلام) تبدیل به کنگره ای جهانی شده است که در میان حاضرین آن، از هر ملیت و نژادی را می توان یافت.
کنگره جهانی پیاده روی اربعین یکی از بزرگترین اجتماعات شیعیان و محبان اهل بیت (علیهم السلام) است که در سالهای اخیر با شوری بیشتر تبدیل به تجمع عظیمی از مسلمانان ـ از همه مومنین به مذاهب گوناگون اسلامی ـ و حتی غیر مسلمانان ـ از دیگر ادیان ـ شده و همین موضوع ظرفیتی عظیم، بی نظیر و بی مانند به این واقعه و رخداد دینی داده و ابعاد فراوان و فرصت های بی شماری را در حاشیه خود فراهم کرده که این، خود حاکی از ظرفیت عظیمی است که اربعین و اجتماع چند ده میلیونی مردم جهان در کربلا در اختیار قرار می دهد؛ ظرفیتی که همانند آن را در هیچ زمان و مکان دیگری نمی توان مشاهده کرد.
یکی از این فرصت ها، که شاید در میان ظرفیت عظیم اربعین، مهمترین آنها باشد، بهره جستن از ابعاد بین المللی این همایش عظیم است. حضور زائرین از اقصی نقاط جهان، با فرهنگ ها و خرده فرهنگ های مختلف، مذاهب و گاه ادیان متفاوت، اما همگی با هدفی مشخص و واحد، فرصت بی نظیری را در جهت ارتقاء و پیشبرد اهداف واحد جبهه جهانی مسلمانان فراهم می آورد. فرصتی که اگر مورد دقت و توجه فعالان فرهنگی و معتقدان به اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی قرار گیرد، قطعا، دریچه های ناب و فراوانی را در جهت ترویج آرمان ها و اهداف این جبهه در منظر استفاده این فعالان خواهد گشود.
هر ساله در برنامه پیاده روی اربعین و به ویژه در فاصله نزدیک به ۸۰ کیلومتری نجف اشرف تا کربلای معلی و نیز در اجتماع چند ده میلیونی روز اربعین در کربلا شاهد حضور پرشور مردم و عاشقان اهل بیت (علیهم السلام) از کشورهای مختلف جهان هستیم.
نگارنده، خود در این مسیر، زائرین فراوانی از کشورهای کانادا، بحرین، عربستان، کویت، امارات، افغانستان، سوئد، مصر، تایلند، روسیه، آذربایجان، ترکیه، بوسنی و هرزگوین، لبنان، امریکا، پاکستان و تانزانیا را دیده و با برخی از این زائرین گفتگو کرده است. این در حالی است که در اجتماع اربعین سال گذشته برخی از رسانه ها از حضور زائرین از بیش از ۴۰ کشور جهان در این همایش عظیم و بی نظیر خبر داده بودند.
حضور این حجم از زائرین از کشورهای مختلف در این همایش، فرصت بی نظیری برای آشنایی با وضعیت مسلمانان در کشورهای مختلف جهان است. در مسیر سه روزه نجف تا کربلا، یکی از توفیقاتی که برایم به وجود آمد، هم صحبتی با برخی از این زائرین و شیعیان و آگاهی از چند و چون وضعیت جامعه مسلمانان علی الخصوص جامعه شیعیان در آن کشورها و نیز نگاه آنها به ایران و وضعیت جامعه ایران بود.
جوان عربستانی که از منطقه احصاء به عراق آمده بود، از وضعیت شیعیان به ویژه شیخ باقر النمر ـ که آرزو می کنم خداوند متعال هر چه زودتر او را از زندان های دژخیمان آل سعود آزاد کند ـ می گفت. مرد میان سال و جا افتاده کانادایی و البته بسیار با شخصیت که رفتاری بسیار محترمانه داشت، برایم از وضعیت ۳۷ مرکز شیعیان در مرکز این کشور، اوتاوا گفت.
زن و مرد پاکستانی از فقر فزاینده مردم در پاکستان و قدرت گرفتن بیش از حد دستگاه اطلاعاتی ارتش در این کشور حرفها زدند. دختر جوان لبنانی که به خوبی فارسی بلد بود از ایستادگی شان در برابر اسرائیل گفت و وقتی به او گفتم شما خط مقدم جهان اسلام در برابر اسرائیل هستید، دستش را طوری تکان داد و گفت خیالتان جمع! محکم ایستاده ایم که دلم قرص و محکم شد.
گفتگو با چند جوان بوسنیایی که به فارسی روان صحبت می کردند، سنگینی باری که بر دوش ماست را بیشتر به یادم آورد. مجموعه های آموزشی و تربیتی برای کودکان و نوجوانان در بوسنی راه انداخته بودند ـ درست شبیه همین کانون های فرهنگی خودمان ـ و از ما راهکار می خواستند.
جوان ترک که از استانبول آمده بود از دردسرهایش برای یادگرفتن زبان فارسی گفت و با همان لهجه شیرینش، به فارسی، از وضعیت اردوغان و کم شدن محبوبیتش سخن گفت. جوان شاعر پیشه عراقی هم که بهانه آغاز هم صحبتی مان، برخی از فوتبالیست های عراقی همچون عماد رضا و … که در لیگ ایران بازی می کرده و می کنند، بود، از شعرهای آیینی اش برایم خواند؛ هرچند مفهومشان را متوجه نمی شدم، اما آنچنان عاشقانه شعرهایش را می خواند که کیف می کردم. از بصره آمده بود، شش روز قبل تر و فوتبال ایران را درست عین لیگ عراق دنبال می کرد.

جوان لبنانی عضو حزب الله که مدتی را هم در سوریه با تکفیری ها و تروریست ها جنگیده بود، از دوستش که در سوریه به شهادت رسیده بود، سخن گفت و وضعیت سوریه را برایم تشریح کرد. جوان انقلابی آذربایجانی را دیدم که دردمندانه از سختی های جامعه شیعیان در آذربایجان و ظلم های رفته بر آنها سخن می گفت و البته امیدی که به ظفر داشت، آن چنان شفاف و واقعی بود که آدمی را به موفقیت شان دلگرم می کرد.
با خیلی های دیگر نیز، هم قدم و هم صحبت شدم که توصیف این هم صحبتی ها، مجالی دیگر می خواهد و زمانی دیگر.
اما سخن اصلی اینکه؛ سبک زندگی ویژه و بی بدیلی در روزهای پیاده روی منتهی به اربعین حسینی بر روح و جان هر زائری سایه می افکند و سبب می شود که همه مناسبات و شئونات این ایام، بر اساس و بر محوریت وجود نازنین حضرت ابی عبدالله الحسین (علیه السلام) بچرخد و همین حسینی شدن دلها، انگیزه ها و رفتارها سبب ایجاد محبتی ویژه در بین زائرین و عاشقان حسینی می شود. محبتی که اگر در کنار برنامه ریزی درست و مناسب در زمینه ایجاد ارتباطی صحیح، قرار گیرد، قطعا در نزدیکی قلوب زائرین از ملیت های مختلف، بسیار موثر خواهد بود.
اربعین زمانی برای شناخت وضعیت فعلی مسلمانان و به ویژه شیعیان در گوشه گوشه جهان و فرصتی طلایی برای ایجاد یک تعامل فرهنگی سازنده از سوی فعالان جبهه فرهنگی انقلاب با آنان است. مسلمانانی که خود اکثرا از فعالان جامعه مسلمانان و شیعییان به ویژه در کشورهای غیر مسلمان هستند.
تجمع چند ده میلیونی روز اربعین در کربلا و واقعه پیاده روی اربعین یک راهبرد بی نظیر، بی مانند و در عین حال اثر گذار در مسیر تحقق اهداف و آموزه های شیعی و تحقق جامعه نبوی و علوی در سطح جهان است که در سالهای اخیر این راهبرد بی نظیر که خود برگرفته از تیزهوشی و آینده نگری بزرگان دینی است، ظرفیتی بی مانند را در مسیر تحقق جامعه آرمانی پیش روی ما گشوده است که دقت در این ظرفیت و بهره گرفتن از آن، بیشترین نقش را در تحقق این آرمان شهر دینی خواهد داشت.
اربعین فرصت نابی است که می توان از طریق آن، پیام انقلاب اسلامی را به گوش همه شیعیان و مسلمانان جهان رساند. اربعین فرصتی است که به برکت مغناطیس جاذبه حسینی به وجود آمده و باید از آن، به بهترین شکل، برای ترویج این جاذبه ی بی بدیل بهره برد.

سجاد ستوده

IMG_3065

IMG_3053

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.